Co je to Falcování?

Pod falcováním se v tiskařské terminologii rozumí skládání papíru na požadovaný formát. Falcování papíru se provádí ve falcovačce pomocí válců. Falcovačka uchopí tiskovinu a složí ji pomocí mechanického systému v potřebné vzdálenosti (v polovině, třetině apod.). U jednoduchých tiskovin jako jsou letáky, programy, vstupenky, nabídky a pod. se obvykle falcuje v jedné rovině.  Falcování do kříže se využívá na archy papíru, se kterými se bude ještě dále pracovat a které se po stranách oříznou (knihy, časopisy).

Výhody technologie falcování

  • jde o ofsetovou technologii,
  • je možné využít všechny gramáže papíru,
  • umožňuje plnobarevný tisk,
  • skládání letáků do obálek konkrétní velikosti,
  • možné využití různých typů papírů i lesklého křídového papíru.

Každý průmysl má svůj vlastní, charakteristický jazyk. Totéž platí pro polygrafii. Je plná víceméně jasných termínů, které lidé z odvětví používají každý den. Krásným příkladem je falcování-tedy zjednodušeně řečeno ohýbání materiálu. Co byste o něm měli vědět? Jak probíhá a proč se provádí?

V čem spočívá falcování?

Jak jsme již zmínili-falcování, zkrátka to nejobyčejnější ohýbání velkého listu papíru na menší. Velikost může být snížena dvoj, troj nebo vícenásobně. Podle toho, s jakou tloušťkou, velikostí a typem papíru máme do činění-falcování bude prováděno ručně nebo speciálním strojem.

Falcovani

Vázaná kostka – protože tak se nazývá stroj-ve skutečnosti není kostkou. Ve skutečnosti připomíná spíše jakousi lištu: je plochá a podlouhlá. Nejčastěji se však stává, že proces probíhá automaticky – prostřednictvím tzv. falcovačky/skládacího stroje.

Jeden falc znamená, že arch papíru byl ohnut v jednom místě. Používá se i pro knihy, letáky nebo složky. V těchto prvních případech je zkrátka vtláčen do obalu. Někdy může být také zcela odříznut.

Nejoblíbenější druhy falcování

V tiskařských zařízeních se můžete setkat s mnoha druhy falcování, které se provádějí denně. Podle toho, jaký tvar bude mít záhyb, budeme mít do činění s jiným typem falcu.

  • Jednotlivý – používaný např. u knížek, sešitů atd.
  • Harmonikové – podle písmena „Z“, nejčastěji se používá pro letáky a složky, stejně jako například menu v restauraci.
  • Falcování do tzv. „oltáře“ – používané nejčastěji při svatebních pozvánkách. Můžeme před sebou otevřít obsah ohnutého papíru.
  • Oválné, tedy v podstatě zahnutí papíru do role.

Jaký je rozdíl mezi falcováním a bigováním?

Falcování je velmi často zaměňováno s tzv. bigováním – tedy usnadněním ohýbání. S tím se lze setkat alespoň v případě obálek na dopisy. Bigování je spočívá v tvorbě specifické „linie“ ohybu, podél níž pak ohýbáme list papíru.

Falcování, i když zní docela úžasně a neobvyklé, je ve skutečnosti jednoduchá činnost: ohýbání. Provádí se ručně, pomocí knihařské kostky nebo automaticky. Najde uplatnění alespoň v knihách, sešitech, letácích nebo svatebních pozvánkách.